Kalkulačka na míchání příchutí a e-liquidů

Od dob, kdy byly možnosti výběru e-liquidů značně zúžené na pouhých pár značek, utekla dostatečně dlouhá doba. V současnosti se totiž vedle koupě hotových prémiových e-liquidů rozmáhá také jejich vlastní míchání.

Ačkoli si pod tím mnozí představují velkou alchymii, opak je pravdou. Není totiž nic jednoduššího. Platí tak pravidlo, že pokud si dokážete připravit vodu se sirupem, dokážete si na stejném principu umíchat i svůj vlastní e-liquid.

Důvodů, proč se k tomuto trendu uchýlit je mnoho, nejpodstatnější je však výsledná cena. Oproti klasickým cigaretám je cena za hotový e-liquid, který vydrží na delší dobu, zanedbatelná. Míchání vám však náklady ještě sníží a to vám umožní nakoupit si příchutí mnohem víc. Díky tomu se tak přiblížíte k nalezení toho ideálního pro celodenní vapování.

Dalším, neméně důležitým aspektem k vlastnímu míchání jsou také jednotlivé parametry báze, tedy nikotinového (případně beznikotinového) základu bez příchutě. Stačí si totiž nalézt své ideální množství nikotinu a hustotu.

S takto připravenou bází bude každý namíchaný e-liquid přesně podle vašich představ. Hustota je totiž pro každý typ atomizéru jiná a tak platí, že pokud má váš atomizér menší kanálky pro sání e-liquidu, budete potřebovat více řidší e-liquid, aby žhavící hlava stíhala pohodlně sát. Naopak u větších kanálků bude třeba báze hustější, aby se žhavící hlava e-liquidem nezahltila a nezpůsobovala tak nepříjemné prskání do úst. 

Výsledná hustota báze je docílena poměrem následujících složek:

Propylen glykol(PG) – je řídký, používá se jako hlavní nosič příchuti, tvoří málo páry

Glycerin(VG) – je velmi hustý, používá se pro tvorbu velmi husté páry, špatně nese chuť

(demineralizovaná voda) – používá se případně na doředění hustoty e-liquidu

Beznikotinová báze ImperiaV prvořadí je tedy třeba vybrat si vhodný poměr báze podle vlastního atomizéru. Kupříkladu pro atomizér na tzv. „šlukování“, který má zpravidla menší kanálky pro sání, postačí poměr báze 50%PG : 50%VG. Pro atomizéry s většími kanálky pro sání je možné použít až 100%VG (převážně pro lidi, kteří mají alergii na Propylen glykol, výsledný e-liquid potřebuje větší množství příchutě), populárnější jsou však poměry 70%VG : 30%PG a nebo 80%VG : 20%PG, u kterých je při velké hustotě páry díky obsahu PG stále věrné podání chuti.

Přímo vyjmenované poměry bází můžete hotové koupit od několika různých značek na našem e-shopu, můžete si však i pořídit jednotlivé složky, které u nás naleznete od české společnosti Euliquid a výsledný poměr si namíchat zcela podle sebe. K tomu vám přitom postačí pouze běžná kuchyňská odměrka.

Co se případného doplnění nikotinu do báze týče, k tomu slouží tzv. boostery. Ty nejčastěji obsahují maximální možný poměr nikotinu dle nařízení EU, tj. 20mg/ml v 10ml lahvičce. Abyste se dostali na požadovanou sílu nikotinu, použijte následující kalkulačku pro výpočet

Kalkulačka báze

Obsah nikotinu v boosteru: mg/ml
Požadovaný obsah nikotinu: mg/ml
Celkové množství míchané báze: ml


Počet ml boosteru: ___ml
Počet ml beznikotinové báze: ___ml

 

Nyní se však dostáváme k hlavní podstatě, k jednotlivým příchutím. U každé z příchutí je uveden doporučený poměr. To v praxi znamená, že pokud je uveden doporučený poměr kupříkladu 10%, znamená to, že při míchání 10ml e-liquidu odměříte přesně 1ml příchutě a zbylých 9ml bude vaše báze. Takto namíchaný e-liquid se samozřejmě může lišit od vašich chuťových preferencí, rozhodně se však doporučuje napoprvé e-liquid podle doporučeného poměru namíchat a až posléze vlastním úsudkem posoudit, jestli je příchuť příliš výrazná, nebo ji naopak téměř necítíte. Pokud je až příliš výrazná, bude třeba při dalším míchání snížit poměr příchutě, při málo výrazné je naopak třeba přidat příchuti více.

 

Kalkulačka příchuti

Podíl příchuti: %
Celkové množství e-liquidu: mlPříchuť: ___ml
Báze: ___ml

 

Výsledný e-liquid můžete sice po důkladném protřepání použít ihned, doporučuje se jej však nechat tzv. zrát na suchém a tmavém místě alespoň den, aby se složky stihly důkladně spojit.

Jak můžete vidět, na míchání není opravdu nic složitého, je jen třeba si obstarat injekční stříkačky pro správné odměřování a také několik lahviček, obojí najdete zde, protože jak sami brzy zjistíte, ani jedna lahvička nakonec nezůstane prázdná.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení