Vážení zákazníci, z technických důvodů (nejspíše u poskytovatele) nám bohužel dnes nefunguje infolinka, využijte prosím online podporu či nás kontakujte na e-mailu jsme@vaporism.cz

Jak se vyznat v atomizérech


Jeden z prvních atomizérů pro baterie eGoKaždý, kdo je v tomto oboru delší dobu znalý by vám řekl, že tato doba je, co se sortimentu týče, dokonalá, jelikož dříve bylo prakticky pouze pár typů atomizérů (zvaný též clearomizéry, echomizéry atd.). Ač se vám to tedy může zdát naopak nepřehledné, jde jednoznačně o výhodu, jelikož si může každý vybrat přesně podle vlastního vkusu a potřeby.

Atomizéry od doby svých počátků prošly značnou evolucí a tak na první pohled upoutají svou větší šířkou. Významného rozdílu se však dočkaly také uvnitř, ač některé technologie zůstaly dosud nezměněné. Princip každého atomizéru je v odporovém drátu stočeném do spirálky, který se při jeho napájení elektrickým proudem zahřívá a jelikož touto spirálkou je prostrčena vata (případně je obtočená kolem spirálky) nasáklá e-liquidem, vede jej takto přímo ke spirálce, která jej zahříváním odpařuje.

Základní dělení

Tyto atomizéry jsou určené především pro ty, které nebaví nebo nemají čas na tvoření vlastních žhavících hlav. Tyto atomizéry mají zpravidla továrně vytvořenou spirálku, která je schovaná napevno uvnitř kovového pláště s uvedeným rozsahem použitelného výkonu/teploty. Tato hlava se nedá nijak jednoduše přemotat a tak je po jejím spálení nebo zhoršení chuti třeba nahradit jí hlavou novou. Zároveň však nabízí také určitý luxus v tom, že stačí pouze odšroubovat starou hlavu, našroubovat novou, zalít tank e-liquidem a po cca. pěti minutách je možné atomizér začít opět používat. Dost často je také možnost výběru hned z několika typů továrních hlav a proto si v nich najde každý, kdo nemá z jakéhokoli důvodu rád motání, tu svoji. Existují však také výjimky a k některým atomizérům je možné si pořídit také lehce rozložitelnou hlavu, tzv. RBA, která je připravena na osazení vlastních spirálek. Jako tanky jsou označovány právě proto, že je jejich součástí "nádržka" na e-liquid.

Atomizéry typu DIY jsou v některých případech shodné s tanky, hlavní rozdíl je však v tom, že pro ně nejsou vyráběny tovární hlavy, ale rozložitelná hlava je přímo součástí atomizéru. Ta obsahuje dva či více "stožárků" s dírkama, souhrnně označované jako "základna", do které se výsledná spirálka či více spirálek umísťuje. Do takto připravené hlavy se dá pak již umístit přímo spirálka a tu je možné kdykoliv jednoduše vyměnit za jinou. Tyto atomizéry mohou, ale také nemusí mít tank pro e-liquid. Jejich největší výhodou je flexibilita, jelikož to, jaký typ drátu, počet otoček, jakou vatu zvolíte a pro jaký výkon/teplotu spirálka bude, je jen na vás.

Skupiny dle provedení DIY atomizérů

 

Tento typ je přímou obdobou atomizérů na tovární hlavy, pouze s tím rozdílem, že žhavící hlava je zcela ve vaší režii. Ta se umisťuje do tzv. "kotelny" Taktéž obsahuje tank pro množství e-liquidu a tak je určený pro všechny, kteří mají rádi své vlastní spirálky a chtějí atomizér používat bez dalších potřeb. Nejčastěji mají tyto tanky spodní přívod vzduchu ke spirálce.

 

Tyto atomizéry, často slangově označované jako "kapáky" či "kapačky" jsou nejčastěji využívány pro ochutnávání nových příchutí, jejich součástí totiž není žádná "nádržka" a e-liquid se zakapává přímo na vatu ke spirálce. Jedno zakapání vám vydrží pouze na několik potahů, poté je třeba vatu opětovně zakápnout. Prakticky se jedná pouze o tzv. "kotelnu", avšak zvětšenou na velikost celého atomizéru. Tento typ je oblíbený zejména kvůli věrohodnému podání chuti, jelikož mívají tyto typy atomizérů často přímý přívod vzduchu z boku na spirálku a tak bývá používán nejen na ochutnávání, ale také pro chvíle domácí pohody, kdy máte čas i chuť zakapávat.

obrázek_2022-01-18_152716

 

Jak vás již při čtení názvu jistě napadlo, tato varianta stojí na myšlence kombinace přímého přívodu vzduchu z RDA atomizéru a "nádržku" na e-liquid z RTA atomizéru. Tento koncept je díky tomu také velmi oblíbený, jelikož kombinuje hlavní výhody každého z nich. Principiálně se tak jedná o RDA atomizér, který je však obohacený o tank pro e-liquid pod sebou, existují však také výjimky, kdy se RDA nachází vespod a tank má nad sebou. Tuto výjimku tvoří především oblíbená série Aromamizer od společnosti Steam Crave.

 

obrázek_2022-01-18_153824Ač zní název naprosto odlišně oproti předchozím druhům, prakticky jde jen o nástavbu RDA atomizéru, kdy se atomizér nezakapává z vrchu, ale má ve svém závitu otvor pro zakapávání zespodu. Díky tomu tak není třeba neustále sundávat vrchní část kvůli zakapávání. K tomu typu atomizéru je třeba mít speciální Squonker mód, který je tomu uzpůsobený a obsahuje lahvičku, která se naplní e-liquidem a poté se přímo v módu mačká, čímž dochází k vytlačení e-liquidu prostřednictvím otvoru až k vatě. Atomizéry jde koupit samostatně, ale jsou často i přímo součástí sady, jako je tomu třeba u Kangertech Dripboxu na obrázku.

 

 

Dělení dle použití

Nyní jsme si tedy rozebrali jednotlivé typy atomizérů podle typů, nachází se zde však ještě jedna základní věc a tou je druh použití. Každý atomizér ze všech jmenovaných skupin může být totiž buďto pro tzv. "šlukování", tedy potah první do pusy a až posléze vtažení do plic, nebo přímý potah do plic.

Klasickým cigaretám se nejvíce podobá nejvíce právě ono "šlukování", označované jako MTL - z anglického spojení Mouth to Lung=z pusy do plic. Tyto atomizéry se vyznačují především vyšším odporem drátu, užším náustkem a taktéž menšími otvory pro vzduch. Právě díky tomu je pak potah tužší a podobnější klasickým cigaretám.

 

tfvMnoho vaperů si oblíbilo a také za důvod k přechodu z cigaret uvádějí možnost vyfukování větších obláčků páry, což u klasických cigaret není možné. Tento způsob se označuje jako DTL - z anglického Direct to Lung=přímo do plic, někdy se také používá zkrácenější varianta DL či CCH - Cloud Chasing=vyfukování mraků. Jedná se o stejný potah, jako u vodní dýmky. Oproti atomizérům na MTL mají atomizéry DTL naopak větší otvory pro sátí vzduchu, širší náustek a nižší odpor drátu. Potah je díky tomu delší a volnější.

 

 

Prakticky se sice dá použít DTL atomizér i na MTL, ale požitek opravdu nebude takový, jako z atomizéru přímo k tomu určenému. Proto pokud holdujete oběma variantám, je lepší si pro každou pořídit zvlášť atomizér. Na trhu se ale také nachází některé atomizéry, které jsou tzv. "něco mezi" a jsou k nim dodávány tovární hlavy jak pro šlukování, tak i pro přímý potah. Pokud tedy nejste dostatečně rozhodnutí, která varianta použití vám bude vyhovovat, můžete se poohlédnout i po hybridním řešení, jako je třeba Kanger Subtank Mini, který obsahuje v základu žhavící hlavu jak pro šlukování, tak i pro přímý potah.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení